Şarküteri Açmak Maliyeti, Şartları ve Aylık Kazancı- 2024 İş Fikirleri

Kasap ve marketlerin karışımı olarak görülen ve oldukça işlek dükkânlardan olan şarküteriler, yüksek kazanç sunmaları ile öne çıkıyor. İnsanların temiz ve sağlıklı ürünlere yöneldiği günümüzde şarküteri açmak kısa sürede yatırılan sermayenin amorti edilmesini sağlıyor. İşinizi iyi yapmanız halinde kalıcı müşteri edinebileceğiniz bu sektörde ürünlerinizin taze olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. ‘’Ben bu işi yapabilirim.’’ diyorsanız güler yüzlü bir hizmetle kazanmaya başlayabilirsiniz.

Şarküteri Açmak İçin Ne Gerekli?

Şarküteri açmak istiyorsanız öncelikle 18 yaşından büyük olmanız gerekecektir. Ülkemizdeki kanunlara göre 18 yaşından küçük kişiler dükkân açamazlar. Şarküteri dükkânı açarken gerekenlerin başında satacağınız ürünler gelecektir. Klasik bir şarküteri dükkânında et, süt, yumurta, tereyağı, bal, tavuk, sucuk, pastırma, zeytin, peynir gibi ürünler bulunur. Bu tür ürünleri alırken hızlı bir şekilde satabileceğiniz miktarlarda alım yapmanız gerekir. Fazla miktarda almanız halinde çoğu bozulacak ve müşterilerinizden düşük not alacaktır. Ayrıca şarküteri açarken olmazsa olmazlar arasında soğuk hava depoları gelir. Şarküteri ürünlerinin uzun ömürlü bir şekilde saklanabilmesi için bu ürünlerden tedarik etmelisiniz.

Meraklılarına Özel Güzellik Merkezi Açmak- 2024 İş Fikirleri İçin Tıklayın!

Şarküterilerde tezgâhlar, doğrama tahtaları, bıçaklar, camekânlı dolaplar, yazarkasa ve pos cihazı gibi eşyalara da ihtiyacınız olacaktır. Temiz önlükler, plastik eldivenler, poşetler, baharatlar, farklı boylarda kaplar ise diğer ihtiyaçlarınızdan olacaktır.

Şarküteri açabilmek için en az 30 metrekarelik bir alana ihtiyaç vardır. Ayrıca güvenlik kamera sistemleri ile izleniyor olması gerekmektedir.

Şarküteri Açmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Şarküteri dükkânı açmayı planlıyorsanız bağlı olduğunuz belediyeye başvurarak gerekli belgeleri liste şeklinde almalısınız. Her belediyenin şarküteri dükkânı açmak için isteyeceği belgeler farklı olduğundan dolayı bu duruma dikkat etmelisiniz.

İlginizi Çekebilir;  Meraklılarına Özel Güzellik Merkezi Açmak- 2024 İş Fikirleri

Belediyelerin şarküteri açmak için istediği belgeler şunlardır:

 • 2 tane biometrik fotoğraf
 • İkametgâh belgesi
 • Adli sicil kaydını gösteren belge
 • Kimlik fotokopisi
 • SGK’ya ya da BAĞKUR’a kayıtlı olduğuna dair belge
 • Kira sözleşmesi
 • Tapunun aslı ya da fotokopisi (Tapu sahibi vefat etmişse ‘’Veraset İlamı’’ da eklenmelidir.)
 • Şahıs işletmesi değilse Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi ve imza sirküleri
 • Oda Faaliyet Raporu, Oda Sicil Tasdiknamesi
 • Et ve Et Ürünleri İşletmeciliği alanında alınmış sertifika
 • Şarküterinin açılacağı binaya ait yapı kullanım belgesi
 • İş yerine ait kroki
 • Muvafakatname
 • İş Yeri Açma Ruhsatı Görüş Belgesi
 • İtfaiye uygunluk raporu
 • Tarım Bakanlığı tarafından verilmiş uygunluk belgesi
 • Hijyen belgesi

Şarküteri Açmak Kaça Mal Olur?

Şarküteri dükkânı açmak istediğinizde kendinize uygun bir dükkân arayarak işe koyulmalısınız. Minimum 30 metrekarelik bir dükkân bu iş için yeterli olacaktır. Dükkan seçerken fiyatının uygun olmasına ve iç kısmının geniş olmasına özen gösterirseniz daha rahat bir çalışma ortamı oluşturabilirsiniz. Çarşı yakınlarında işlek bir cadde üzerinde 30 metrekare bir dükkan kiraladığınızı düşünerek hesaplamalarımızı yapacağız. Dükkân kirasını ise aylık 20.000 TL üzerinden listeye ekleyeceğiz.

Kira/ Emlak Komisyonu/ Depozito 30.000 TL (Aylık 20.000 TL)
Şarküteri Dolabı, Kahvaltılık Dolabı, Kapılı Dolap 100.000 TL
Et ve Tavuk Ürünleri 50.000 TL
Kahvaltılık Ürünler 50.000 TL
Elektrik/ Su/ Doğalgaz 5.000 TL
Vergi 7.000 TL
Personel Giderleri 25.000TL
Yazarkasa/ Pos Cihazı 20.000 TL
Bisküvi, Çikolata vs. Ürünler 20.000 TL
İç Dekorasyon Giderleri 50.000 TL
Diğer Giderler 25.000 TL
TOPLAM 382.000 TL

Şarküterinin Aylık Giderleri Ne Kadardır?

Şarküterilerde aylık giderler genellikle sabittir. Bu nedenle kar hesaplaması yapmak istediğinizde aylık giderleri her zaman ortalama bir fiyat olarak düşebilirsiniz.

Personel Giderleri 25.000 TL
Elektrik/ Su/ Doğalgaz 5.000 TL
Kira 20.000 TL
Et, Tavuk Ürünleri 20.000 TL
Kahvaltılık Ürünler 20.000 TL
Bisküvi, Çikolata vs. Ürünler 10.000 TL
TOPLAM 100.000 TL
İlginizi Çekebilir;  Blogger Para Kazanma

Şarküteri Açmanın Aylık Kazanç Tahmini Ne Kadardır?

Şarküteri açan birinin günlük müşteri hacmi minimum 50 kişi olarak düşünelim.

Günlük en az 25 kişinin alışveriş yaptığını düşünerek ve her kişiden 500 TL kazandığını varsayarsak: 25*500= 12.500 TL

Aylık minimum kazanç: 12.500*30= 375.000 TL elde edilecektir.

Günlük 25 kişinin maksimum 1000 TL alışveriş yaptığını varsayarsak: 1000*25=25.000 TL

Aylık maksimum kazanç: 750.000 TL olacaktır.

Yukarıdaki hesaplamalar aylık ve günlük olarak değişikliğe uğrayabilir. Özellikle mevsim geçişlerinde ve fiyatların değişimine bağlı olarak günlük kazanç tablolarında farklılıklar gözlemlenecektir.

Şarküteri Açmak Karlı Mı?

Şarküteri işletmek isteyen bir kişi gelir ve gider tablosunu başarılı bir şekilde oluşturabilirse bu iş oldukça karlı bir hal alacaktır. Şarküteriler kendiliğinden müşteri bulan dükkanlardan biridir. Bu nedenle müşteri arayışınız çok uzun süreli olmayacaktır. Ayrıca ürünleriniz kaliteli, taze ve temizse kalıcı müşteriler edinebilirsiniz. Online satışlar ve eve teslim şeklinde ek bir hizmet sunmanız halinde kazanç miktarınız daha da yükselebilir.

Şarküteri Açarken Pazar Analizi Nasıl Yapılır?

Şarküteriler et, tavuk ve kahvaltılık ihtiyaçlarını karşılayan adreslerdendir. Marketlerin aksine daha doğal ve taze olan ürünler bulunduran bu iş yerlerinde doğru bir pazar analizi yapmak gerekir. İnsanların piknik alanlarına gideceği yollar üzerinde bulunmak ya da işlek caddelerde dükkân açmak şarküteri için ideal mekânlardır. Bunun dışında yeni yerleşim bölgelerinde bu tür bir işe girişmek de karlı bir seçim olabilir.

Pazar analizini sadece dükkan bazında sınırlandırmadan online satışlara yönelmek de güzel bir alternatif olabilir. Ürünlerinizi bir web sitesi üzerinden pazarlayabileceğiniz gibi motorlu kuryelerle evlere sipariş teslimi yapabilirsiniz. Sektörünüzde yapılan değişiklikleri takip ederek müşterilerinizin taleplerini her zaman not etmeye özen göstermelisiniz. Bu sayede şarküteri satışlarında daha iyi bir hizmet sunarak insanların ihtiyaçlarına cevaplar verebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;  Şarkı Dinleyerek Para Kazanma 2024

Şarküteri Açmak İçin Rekabet Analizi Nasıl Yapılır?

Şarküteri dükkânları büyük marketlerle rekabet ettiği gibi kendi içlerinde de rekabet edebilmektedir. Bu durumu avantaja dönüştürmenin en kolay yolu taze ve kaliteli ürünleri, reklam ve tanıtımlarla müşteriye sunmaktan geçer. Dükkân dekorasyonunuz ve ürünlerinizi vitrindeki sunuşunuz rekabet sırasında görüntüye göre müşteri kazanmanızı sağlar.

Şarküteri rekabetinde fark atmak istiyorsanız çevrenizdeki dükkanlarda farklı olarak özel yöresel ürünler getirebilirsiniz. Orijinal ürünler getirmeniz ya dakampanyalar yapmanız rakiplerinize fark atmanızı sağlayacaktır.

Şarküteri Açmanın Püf Noktaları

Şarküteri dükkânı açmayı düşünüyorsanız bu işin en önemli püf noktası tazeliktir. Müşterileriler şarküteride bulunan her ürünün taze ve lezzetli olmasına özen gösterirler. Sizde müşterilerin bu isteğini dikkate alarak tazeliği koruyacak önlemler almalısınız. İsterseniz ürünleri azar azar getirerek tazeliği sağlayabileceğiniz gibi isterseniz de soğuk hava depolarında bozulmalarını önleyebilirsiniz.

Şarküterilerde ürünlerin kaliteli olması ve farklı bütçelere hitap eden ürünlerin bulunması da bir diğer püf noktasıdır. Ucuz ancak kalitesiz ürünler bir süre sonra müşterisiz kalmanıza neden olabilir. Bu yüzden uygun fiyatlı ürünlerinizin dahi kaliteli olmasına özen göstermelisiniz.

Şarküteri Açmakla İlgili Sık Sorulan Sorular

Şarküteri açmak için KOSGEB desteği var mı?

KOSGEB girişimcilere şarküteri açmaları için kredi ve hibe desteği vermektedir.

Şarküteri dükkanında neler satılır?

Şarküteri dükkanlarında tavuk, et gibi ürünlerin yanı sıra peynir, zeytin, bal, kaymak, tereyağı, reçel, yumurta gibi kahvaltılık ürünlerde satılır. Ayrıca mangal kömürü, toz şeker, yağ, salça gibi farklı ürünler de satışa sunulabilir.

 

Yorum yapın